My Services

These are the services I currently have on offer. Looking for something you don't see here? Feel free to reach out and we can create a curated class that meets your needs. For more information on pricing, or to Book Now click here.

Private, One-on-one Classes

Private, customized cooking lessons in the comfort of your own home.

Starting at $90 for a two hour class.

2

Small Group Classes

An intimate class for you and one or two friends. Learn, create, connect. Starting at $105 for a two hour class ($35 each). 2-3 People.

3

Date Night

A private cooking class for you and your significant other.

Get your hands dirty and then share a meal together.

Starting at $90 for a two hour experience.

4

Bring your Crew & Large Group Classes

A hands-on cooking class for you and up to seven friends. Crank the tunes and bring your favourite brews (optional of course). Share the cost, share the food, share the experience. 4-8 People.

Starting at $150 for four people ($37.50 each)

5

Family Classes & Kid's Classes

A private cooking class for parents and kids (or teens). Get your whole team involved and enjoy your meal together at the end.

Starting at $90 for a two hour experience.

6

Dinner or Brunch Party Co-host

Invite your friends and host your own dinner or brunch party, with my help. From planning, purchasing, prepping and plating, I will guide you through. 

 $200 for a three hour experience. Groceries not included.

7

Meal Prep Sessions

Meal Prepping saves time, money and stress but can seem like a daunting task. I can help with that. One-on-one or with a friend, together we will choose recipes, organize a grocery list and prepare large batch meals to refrigerate or freeze for your busiest days. One-on-one or with a friend. Starting at $85 for a two hour session.

8

Grocery Guide

Lets go shopping, together.

Lots of people feel overwhelmed by grocery shopping. Especially when they want to make new recipes and have no idea what to buy, where it is or which brand is best. So lets go shopping together, and I can show you everything I love, where it is and how I make my choices. $40 for a one hour grocery trip.

9

Pay What You Can Wednesdays

Pay What You Can Wednesdays are donation based classes to ensure my classes are accessible to everyone. These are one recipe, two hours classes. I ask for a minimum of $20 per person for the class but I am flexible. I am sure we can arrange something that will work for you.